Avslørte ulovlig lagring av farlig avfall på Gran Canaria
Guardia Civil har avslørt ulovlig lagring av farlig avfall i en lagerbygning på Gran Canaria.
Avfallet ble lagret i bygningen av et selskap som bygger idrettsanlegg, og som har gått konkurs, skriver politiet i en pressemelding.
Bygningen eies nå av en bank.
Forbrytelsen ble avslørt med hjelp av en anonym rapport som ble sendt til en organisasjon for funksjonshemmede i San Mateo i januar.
Lageret på fem etasjer og 4685 kvadratmeter i Las Palmas ble 31. mars forseglet av Seprona, Guardia Civils miljø- og naturpoliti, og de kanariske myndighetenes byrå for beskyttelse av naturmiljøet.
Det er fullstappet med mange forskjellige typer farlig avfall fra bygging av idrettsanlegg, opplyser politiet.

Banken som nå eier lageret, skal angivelig ha vært uvitende om hva som var lagret der, og ga klarsignal til at lageret kunne inspiseres.
Det viste seg at det var fylt opp med både eksplosive og giftige materialer.
Etterforskningen fortsetter for å identifisere og straffe de som er ansvarlige for den ulovlige lagringen.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!