Her bruker turistene mest penger på Kanariøyene
Turistenes pengebruk varierer mye mellom ulike kommuner på Kanariøyene. Les hvor de brukte mest.
Turister som ferierer på Kanariøyene flådde i fjor ut aller mest penger i en bestemt turistkommune sør på Tenerife, nemlig Adeje.
I denne kommunen ligger populære feriesteder som Callao Salvaje, Costa Adeje, La Caleta, Playa Fañabe og Playa Paraiso, samt den gigantiske badeparken Siam Park.
I 2024 brukte hver turist som ferierte i Adeje i gjennomsnitt 206 euro per dag, mer enn alle andre steder på Kanariøyene, viser tall som kom denne uken fra Kanariøyenes statistiske institutt.
Yaiza og San Bartolomé
Gjennomsnittlig dagsforbruk for turister på Kanariøyene samlet sett var 176 euro.
Nummer to på forbrukstoppen er Yaiza kommune på Lanzarote, hvor snittet lå på 198 euro.
På tredjeplass finner vi Kanariøyenes største turistkommune, San Bartolomé de Tirajana sør på Gran Canaria, hvor de kjente reisemålene Playa del Inglés, Maspalomas, Meloneras, San Agustín, Sonnenland og Bahia Feliz ligger.
Turistene brukte i gjennomsnitt 186 euro per døgn i denne kommunen i fjor.
Disse brukte mest penger
Det er også temmelig stor variasjon i hvor mye penger turister fra ulike land bruker når de ferierer på Kanariøyene, viser statistikken.
Britene strør aller mest om seg, med et gjennomsnittlig dagsforbruk på 191 euro samlet sett på Kanariøyene.
Briter som ferierte i Adeje, brukte i gjennomsnitt 215 euro per dag.
Tyskerne er nummer to med et gjennomsnitt på 170 euro på Kanariøyene.
For tyskernes del vare det i Santiago del Teide på Tenerife dagsforbruket var høyest, 204 euro.
Mange betaler gjerne turistskatt
Villigheten til å betale turistskatt, som ennå ikke er vedtatt å innføre på Kanariøyene, bortsett en lokal, kommunal avgift i Mogán, er også undersøkt.
For Kanariøyene samlet sett er 53,2 prosent av turistene som ferierte på Kanariøyene i fjor villige til å betale turistskatt.
Det viser seg at turister som ferierte i Breña Baja på La Palma er mest positive til turistskatt (67 prosent).
Deretter følger Fuencaliente de la Palma (66 prosent).
De minst positive, er turister som ferierte i Puerto del Rosario på Fuerteventura. Der er det nede i 42 prosent.
Nesten ni av ti turister som er positive til turistskatt, er villige til å betale 1-3 euro per overnattingsdøgn.
Ni dager lange ferier
Turistene oppholdt seg i gjennomsnitt 9,37 dager på Kanariøyene under hvert ferieopphold.
Det lengste gjennomsnittsoppholdet, 11,2 dager, var i Mogán kommune sørvest på Gran Canaria, nordmenns feriefavoritt, hvor du finner de populære feriemålene Puerto Rico, Puerto de Mogán, Arguineguín, Patalavaca, Tauro, Taurito og Playa de Cura.
Nummer to var nabokommunen San Bartolomé de Tirajana med et gjennomsnittlig opphold på 10,2 dager.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!